AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Herptil Ansiklopedisi
Kurbağalarda hareket nasıldır?

Yaşadıkları farklı biyotoplara uygun olarak amfibiler çeşitli hareket şekilleri geliştirmişlerdir. Larvalar kısmen epitel yapıların dalgalanması ile hareketlidir. Aynı hareket embriyoda da, yumurta zarı içinde dönme şeklinde görülür. Larvada esas hareket kürek şeklindeki kuyruk iledir. Akarsuda tutunmak için bazı larvalarda “yapışma organı” gelişmiştir. Apoda (=Gymnophiona) erginleri yılankavi hareketle yüzerler. Sucul urodellerin çok azında ekstremitelerde yüzme zarı gelişmiştir. Yüzme esas olarak lateral basık kuyruk iledir. Bazı türlerde ilave olarak krista (ibik) bulunur (örneğin Triturus cinsinde).

Anura’nın hemen tamamında arka ayak parmakları arasında yüzme zarı gelişmiştir. Geriye çarpma esnasında ön bacaklar vücut yanlarına yapıştırılır. Apoda üyeleri karada yılankavi hareket ederler, urodeller karada yürürken gövde de sağa sola kıvrılarak harekete katılır. Akuatik urodellerde bacaklar kısadır, karada gövdeleri zemine sürünür. Salamandridae türlerinde ise gövde yerden kaldırılır.

Karada değişik hareket türleri Anura’da görülür. Çoğunda bacaklar iyi gelişmiş ve sıçrama özelliğindedir. Bufonidae türleri fazla sıçrayamaz, yürüme şeklinde hareket ederler. Bazı anurlar arka ve ön bacaklarında gelişen yapılar yardımı ile kazıcı özelliğe sahiptirler.
Arboreal formlar ekstrem uzamış üyelere sahiptirler. Bazıları parmak uçlarında tutunmaya yarayan disklere sahiptir (Hylidae, Microhylidae, Leptodactylidae). Havada kayma şeklindeki hareket yalnız Endonezya’da yaşayan Rhacophorus pardalis’de görülür. Ön ve arka bacak parmakları arasında genişlemiş deri, havada kaldırma yüzeyi olarak (paraşüt etkisi) kullanılır.
 
Kaynak: 
Budak, A. & Göçmen, B. (2005).  Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 226 s. (ISBN 975-483-658-2) [Türkçe Kitap]. [2nci baskı, 2008].

Copyright © 2011 - 2023 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.