AdaMerOs Herptil Türkiye
Türkiye Kurbağa ve Sürüngenleri Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu
The Amphibians and Reptiles Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Tartışıyorum
"EN" türler   
"EN" üyeler   
"EN" fotoğraflar   
"EN" iller   
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum | Beni Hatırla
  
 Ana Sayfa
 Fotoğraf Galerisi
 Herptil Forum
 TanıYorum Galerisi
 GözlüYorum Galerisi
 YazıYorum-ÖğreniYorum
 Fotoğraf Arama
 Herptil Türleri
 Türkiye'nin Herptilleri
 İl Portfolyoları
 Etkinlikler ve Duyurular
 Herptil Ansiklopedisi
 Herptil Biyolojisi
 Gözlem ve Fotoğrafçılık
 Kültür ve Sanat
 Hakkımızda
 Topluluk Üyeleri
 Üyelik Başvurusu
 Türk Herpetologlar
 E-Afişlerimiz
 ENGLISH Pages
 ENGLISH e-Posters
 Videolar/Movies
 E-Bülten (THB)
 Bağlantılar
 İletişim
 
  AdaMerOs Kelebek

Türkherptil DKMPGM ile işbirliği yapmaktadır


 

Turkherptil is an affiliated member of Natural Europe Project

Kör Kertenkeleler (Halkalı Kertenkeleler) (AMPHISBAENIA) AMPHISBAENIA Kuyruksuz Kurbağalar (ANURA) ANURA Kertenkeleler (SAURIA) SAURIA Yılanlar (SERPENTES ) SERPENTES Kaplumbağalar (TESTUDINATA) TESTUDINATA Kuyruklu Kurbağalar (Semenderler) (URODELA) URODELA
        Herptil Ansiklopedisi
Zehirlenmede ilk yardım nasıl olmalıdır?

Zehirlenmede İlk Yardım:

1) Isırılan yerin 8-10 cm kadar üstünden bir bağ ile (ip hariç, mendil, kravat gibi) çok sıkı olmamak koşulu ile sıkılır. Burada amaç lenf akımını durdurmaktır. Bağ çok sıkılırsa kan dolaşımı da durur. Bu da kangrene sebebiyet verebilir. Bu nedenle, sıkılan bağ ara sıra gevşetilmelidir.
2) Isırılan kişi veya vücut kısmı fazla hareket ettirilmemelidir. Zira hareket zehrin çabuk yayılmasına neden olur. Mümkün olduğunca kısa süre içerisinde bir sağlık merkezine gidilmelidir. Bilhassa yılan zehri serumu (panzehir, antidot, antivenin) olan yerler tercih edilmelidir. Önceden yarayı dağlamak ve herhangi bir şey sürmek zararlıdır.
3) Şok tehlikesi nedeni ile ısırılan yer kesilmemeli, zehir emilmemelidir. Aksi takdirde ağız yolu ile zehirlenme mümkündür.
Unutulmamalıdır ki, yurdumuzda zehirsiz yılan türü çok fazladır. Isırılan kimsede ilk belirti bir korku şokudur. Şayet yılan zehirli ise, ısırılan yer birkaç dakika içinde şişer ve ağrı hissedilir. Daha sonra terleme, kusma, karın ağrısı ve ishal görülür. Isırılan yerde yılanın diş izlerinden de zehirli olup olmadığı anlaşılabilir. Yarada ön tarafta iri zehir dişlerinin bıraktığı iz belli olur.
Tedavi için zaman kaybetmemek gerekmekle beraber, Türkiye ve Avrupa’da ki Vipera türleri (Montivipera xanthina - Osmanlı Engereği, Macrovipera lebetina - Koca Engerek, Vipera ammodytes - Burunlu Engerek, Vipera transcaucasiana -Kafkas Burunlu Engereği ve Walterinnesia morgani - Çöl Kobrası hariç) fazla tehlikeli değildir. Tedavi edilmemiş durumlarda dahi, 24 saat öncesinde ölüm imkansız görülmektedir. Kısaca;
            1. Sükuneti sağlamak,
            2. Yara üzerini sıkmak ve emmemek,
            Serum tedavisi araştırmak yeterlidir.
 
Zehirlenme olmuşsa ilk anda kullanılabilecek vakum özelliği taşıyan "Venom Ekstraktör" cihazları piyasada bulunmaktadır. En azından zehir kısmen de olsa uzaklaştırılabilir ve etkisi azaltılabilir. Yine de doktora gidilmelidir.
Örnek Venom Ekstraktör cihazları ve uygulama şekli aşağıda görülmektedir.
 
 
 
Kaynak: 
Budak, A. & Göçmen, B. (2005).  Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 226 s. (ISBN 975-483-658-2) [Türkçe Kitap]. [2nci baskı, 2008].
 

 

Copyright © 2011 - 2021 AdaMerOs Herptil Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.